• Aktualności

            • Powiatowy Konkurs Plastyczny ,,Zwierzęta i rośliny chronione w Polsce”

            • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym zorganizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Strzelcach Krajeńskich w ramach Światowego Dnia Ziemi. Głównym celem konkursu było przybliżenie piękna polskiej przyrody, rozwijanie wyobraźni oraz wzbogacanie warsztatu plastycznego.

              Oto lista laureatów z naszej szkoły:

              Klasy 1-3:

              I miejsce: Blanka Suterska, Anna Kanarek, Milena Kanarek, Oskar Gierłowski

              II miejsce: Lena Kobelak

              III miejsce: Jan Chmara, Filip Chwalencki

              Klasy 4-8:

              I miejsce: Hanna Ryngwelska

              Gratulujemy! Dziękujemy za współpracę.

              Informacja: Marta Sicińska

            • „Zdrowo jem, więcej wiem”

            • Witamy, witamy

              na teatrzyk zapraszamy

              więc wygodnie już usiądźcie

              i w teatrze grzeczni bądźcie…

              Kolejnym etapem w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem” było  stworzenie przez dzieci teatrzyku promującego zdrowe żywienie. Hasła jakie towarzyszyły spektaklom to:

              „Pijąc sok owocowy, będziesz zawsze silny, zdrowy”.

              „Jedz marchewkę cały rok, a mieć będziesz dobry wzrok”.

              „Kiedy jabłko schrupiesz sobie, to zapomnisz o chorobie”.

              Informacja: A. Herbet

            • 233 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

            • Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni, nazywany także Wielkim, 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znanej jako Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie, po amerykańskiej z 1787 r., spisana konstytucja. . Była ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej. Dawała nadzieję na wzmocnienie państwa polskiego, w którym przez wieki dominowała zasada liberum veto. Na holu głównym szkoły  została wyeksponowana wystawa z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Prace zamieszczone na wystawie zostały przygotowane przez naszych uczniów. 

              Informacja: B. Harazińska, R. Lange

            • " Trzymaj Formę"

            • Dnia 18 kwietnia 2024 r. naszą szkołę odwiedziły Panie Paulina Pieluszczak-Suchodolska i Sonia Michałek z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Drezdenku. 

              W ramach spotkania przeprowadzono pogadankę z uczniami klasy 5c na temat zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej z realizacji programu " Trzymaj Formę".

              Natomiast klasa 3c uczestniczyła w zajęciach o higienie i zdrowym stylu życia, w ramach podsumowania realizacji programu " Z Higieną za Pan Brat" w bieżącym roku szkolnym. 

              Inf. P. Furmańska 

            • XIV GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY ,,MAŁY MISTRZ ORTOGRAFII”

            • Uczennice naszej szkoły - Alina Jankowska, Anna Kanarek oraz Aurelia Mospan wzięły udział w czternastej edycji Gminnego Konkursu Ortograficznego „Mały Mistrz Ortografii” dla klas III. Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Tucznie. Dziewczynki otrzymały dyplomy z wyróżnieniem oraz nagrody rzeczowe, ufundowane przez burmistrza Strzelec Krajeńskich, pana Mateusza Federa. Gratulujemy!

              Informacja: Marta Sicińska

            • Światowy Dzień Ziemi

            • 22 kwietnia już po raz 54 obchodziliśmy globalne ekologiczne wydarzenie, jakim jest Światowy Dzień Ziemi. Hasłem tegorocznej edycji jest: Planeta kontra tworzywa sztuczne. Klasa 1a również przyłączyła się do akcji biorąc udział w różnych quizach i grach dydaktycznych.

              Odbyły się również spotkania edukacyjne w klasach młodszych z przedstawicielem Celowego Związku Gmin -  ,,S.O.S. dla środowiska".

              W tym dniu  ukazał się raport z Akcji Sprzątania Świata, a w  rozdziale „Inspirujące historie” została umieszczona informacja o klasach I –III naszej szkoły dotycząca działań jakie podjęli najmłodsi w czasie tej akcji.

              Informacja: A. Herbet

               

            • Lekcje obywatelskie w urzędzie miejskim

            • W kwietniu uczniowie klas 7p, 8a i 8p, w ramach wiedzy o społeczeństwie, uczestniczyli w lekcjach obywatelskich w urzędzie miejskim. Zajęcia, w ciekawy sposób, prowadził burmistrz Mateusz Feder, który opowiadał o funkcjonowaniu samorządu terytorialnego oraz o budżecie i zadaniach gminy. Uczniowie oglądali insygnia gminy a także poczet burmistrzów Strzelec Krajeńskich. Na każdej lekcji była możliwość zadawania pytań związanych z ojczyzną lokalną. Na zakończenie miała miejsce mała wycieczka po urzędzie miejskim, w czasie której uczniowie zobaczyli gabinet burmistrza oraz salę ślubów.    
              Informacja: Robert Lange

            • RECYTATORSKIE  SUKCESY  -  LUBUSKIE   KONFRONTACJE ARTYSTYCZNE

            • Trwa dobra passa naszych recytatorów! Tym razem wspaniale zaprezentowali się na Powiatowym Konkursie Recytatorskim w ramach Lubuskich Konfrontacji Artystycznych w Starym Kurowie. 

              Lubuskie Konfrontacje Artystyczne to cykl wydarzeń kulturalnych o charakterze przeglądów adresowanych do dzieci i młodzieży szkolnej województwa lubuskiego. Uczestnicy konkursu podzieleni są na trzy kategorie wiekowe:  klasy I-III,  IV-VI  i  VII-VIII.

              Naszą szkołę w drugiej kategorii wiekowej reprezentowali uczniowie klas piątych: Lena Bodnar, Lena Popowczak, Małgorzata Klimczak, Aleksandra Szpalik oraz Jakub Ziętek. W trzeciej kategorii wiekowej – dwie siódmoklasistki: Anna Banaszkiewicz i Iga Grygorczyk.        

              Uczniowie zaprezentowali występy na najwyższym poziomie, co doceniło konkursowe jury. Jakub zdobył I miejsce w swojej kategorii wiekowej, zaś Małgorzata miejsce II. W najstarszej kategorii wiekowej zwyciężyła Iga! Tym samym uczniowie ci otrzymali nominacje do udziału w finale wojewódzkim konkursu, który odbędzie się 7 czerwca w Czerwieńsku. Szczególne wyróżnienie spotkało Małgosię, gdyż skradła ona serca widzów i oprócz nominacji zdobyła także Nagrodę Publiczności.

              Wszystkim serdecznie gratulujemy, a za nominowanych trzymamy kciuki w czerwcu!!!

              Inf. Monika Karkoszka

            • Wycieczka do Torunia

            • We wtorek, 16 kwietnia 2024r. uczniowie klasy VC i VIB wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Torunia. Pierwszym punktem wycieczki był spacer z przewodnikiem po Starym Mieście, gdzie przechodząc wąskimi uliczkami, poznawaliśmy historię Torunia. Zobaczyliśmy Krzywą Wieżę, z którą związana jest legenda o zakochanym zakonniku, kamienice mieszczańskie z końca XIII-XVIII wieku, Dom Mikołaja Kopernika - przypuszczalne miejsce urodzin słynnego astronoma, Kościół Św. Janów, pomniki Starego Miasta (pomnik Mikołaja Kopernika, fontannę Flisaka z żabami, osiołka na Starówce – średniowieczny pręgierz). Następnie udaliśmy się do Planetarium na seans pt.: „Kolorowy kosmos”, który dostarczył nam wielu wrażeń, a także pogłębił wiedzę o gwiazdach i planetach. W drugiej części dnia dzieci miały możliwość zakupienia toruńskich pierników i pamiątek, po czym udaliśmy się na warsztaty piernikarskie. Uczniowie poznali przepisy oraz własnoręcznie uczyli się wypiekać pierniki, w jaki sposób czyniono to 500 lat temu. Ostatnim punktem  wycieczki była wizyta w Domu Legend (połączenie interaktywnego muzeum i teatru), poznaliśmy tam najważniejsze toruńskie legendy i opowieści.  Uczestniczyliśmy w nich jako bohaterowie w przebraniach (krzyżaka, króla Jagiełłę), mogliśmy również wejść do klatki dla przestępców, zadzwonić dzwonem i zbudować Krzywą Wieżę.

              Wróciliśmy zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń.

              Informacja: G. Grygorcewicz i A. Choroszkiewicz

            • Dzień Ziemi

            • 22 kwietnia klasa IIIb obchodziła Międzynarodowy Dzień Ziemi. To ważne święto, które przypomina nam o konieczności dbania o środowisko naturalne. Z tej okazji dzieci uczestniczyły w zajęciach, które miały na celu promowanie postaw ekologicznych.

              Informacja: Marta Sicińska

            • #DzieciUcząRodziców

            • W ramach akcji „Dzieci Uczą Rodziców” uczniowie naszej szkoły zrealizowali kolejną lekcję. Tym razem temat dotyczył zwierząt domowych. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się na czym polega opieka nad zwierzętami oraz poznały zalety ich posiadania.

              Inf. K. Cybulska

               

               

            • UDANY START BIEGACZY

            • 18 kwietnia 2024 r. w Bobrówku odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Drużynowych Biegach Przełajowych. Na 800 metrowych trasach biegowych, w trudnych warunkach atmosferycznych, bardzo dobrze spisali się reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzelcach Krajeńskich. Uczniowie naszej szkoły w rywalizacji 6 – osobowych drużyn, wywalczyli awans do finałów Lubuskiej Olimpiady Młodzieży , która odbędzie się 25 kwietnia 2024 r. w Babimoście. Zespoły chłopców odniosły przekonujące zwycięstwo w kategorii Igrzyska Dzieci (rocznik 2010 i młodsi) oraz Igrzyska Młodzieży Szkolnej (rocznik 2010 – 2009), a dziewczęta w kategorii Igrzyska Dzieci (rocznik 2010 i młodsze) zajęły drugie miejsce (również premiowane awansem). Indywidualnie najlepiej spisali się: Jakub Ziętek (2 miejsce), Błażej Madej (2 miejsce) oraz Lilia Sobczak (3 miejsce). Składy finalistów Lubuskiej Olimpiady Młodzieży:
              - Igrzyska Dzieci chłopcy: Jakub Ziętek, Jan Krzysiek, Mateusz Gil, Jakub Dyliński, Nikodem Kostrzewski, Wojciech Siwek, Oskar Lewera.
              - Igrzyska Młodzieży Szkolnej chłopcy:  Błażej Madej, Igor Domaradzki, Alex Tatała, Ksawery Kubiś, Michał Namysłowski, Leon Neumann, Kamil Drewniak.
              - Igrzyska Dzieci dziewczęta: Lilia Sobczak, Zuzanna Szuba, Zuzanna Chmara, Michalina Kubiak, Hanna Szuba, Nikola Stechnij, Oliwia Stechnij, Kalina Garbera.

              Powodzenia w zawodach finałowych!!!

              Informacja: Nauczyciele wychowania fizycznego.

            • Projekt „Sieciaki”

            • Klasa 1a weszła w projekt pt.: ”Sieciaki.pl”. To projekt edukacyjny prowadzony od lutego 2005 r. przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w ramach programu „Dziecko w Sieci". Jest elementem programu „Safer Internet", a głównym partnerem projektu jest Fundacja Orange.
              Podstawowym elementem projektu Sieciaki.pl jest edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci w internecie, wyposażony w m.in. filmy, gry, piosenki oraz materiały edukacyjne. Pierwsze zajęcia miały na celu zapoznanie dzieci z ideą zasad bezpieczeństwa w sieci, ze sposobami ochrony prywatności online oraz wprowadzenie terminu „prywatność w sieci”.
              Inf. A.Herbet

               

            • WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

            • W dniach 16 i 17 kwietnia 2024 r. uczniowie klas siódmych oraz ósmych naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez wyspecjalizowanego psychologa z  Centrum Działań Profilaktycznych w Wieliczce pana Mariusza Pawlukiewicza.

              Pierwszy blok tematyczny pt. „Trening redukcji stresu” poświęcony był zagadnieniom dotyczącym emocji i stresu.  Brały w nim udział klasy 7a, 7b oraz 7p. Uczniowie dowiedzieli się, że stres jest nieodłącznym elementem naszego życia i wpływa zarówno na naszą kondycję psychiczną  oraz fizyczną, a dzięki emocjom wiemy, jak rozpoznawać swoje potrzeby, budować relacje z innymi czy radzić sobie z wyzwaniami. Poznali też  technikę  oddechową uspokajania się i zmniejszania napięcia, rozwijali postawę akceptacji  samego siebie.

              W kolejnym dniu warsztatów klasy 7c, 8a i 8p uczestniczyły w drugim bloku tematycznym pt. „ARS, czyli jak dbać o miłość?”, który również spotkał się z dużym zainteresowaniem. Uczniowie dyskutowali o miłości, ale też usłyszeli, jakie są niekorzystne następstwa zdrowotne, prokreacyjne i społeczne związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie.

              Zastosowana forma warsztatowa spotkań  sprawiła, że młodzież nie tylko „wyszła z ławek” , ale  podejmowała dyskusję z prowadzącym, aktywnie angażowała się w powierzone zadania  i  przede wszystkim bezkonfliktowo współpracowała ze sobą.

              Informacja: pedagog szkolny -M. Spławska

            •  Wycieczka do Marianowa

            • 17 kwietnia klasy: 1a i 1c były na wycieczce w Marianowie na warsztatach piekarskich. Podczas warsztatów dzieci miały okazję poznać podstawy pieczenia chleba, a także wziąć udział w przygotowaniu drożdżówek, podpłomyków i ciastek. Instruktor omawiał z dziećmi różne rodzaje mąki, drożdży i innych składników, które są potrzebne do wykonania chleba, pizzy i ciastek. Dzieci uczestniczyły w wyrabianiu ciasta, formowaniu chleba i ciastek, a następnie wypiekaniu ich w piekarniku.

              Podczas wypieku dzieci miały okazję porozmawiać z instruktorem na temat różnych technik pieczenia i sposobów serwowania pizzy oraz ciastek. Instruktor pokazywał, jak można wzbogacić smak pizzy i ciastek o różne dodatki, takie jak oliwki, pieczarki, ser czy owoce.

              Po wypieczeniu pizzy i ciastek nastąpiła część, na którą dzieci czekały z niecierpliwością - degustacja! Dzieci mogły spróbować swoich własnych wypieków oraz innych smakołyków przygotowanych przez instruktora.

              Warsztaty były bardzo interaktywne i edukacyjne. Dzieci miały okazję nauczyć się podstaw pieczenia chleba oraz dowiedzieć się, jak ważna jest w nim rola składników. Oprócz tego zyskały też cenną wiedzę na temat różnych sposobów przyrządzania pizzy i ciastek oraz sposobów ich serwowania.

              W przerwie podzielone na grupy dzieci udały się z wychowawcą na wycieczkę elektrycznym busem po okolicy.

              Informacja: A. Herbet, D. Sicińska, A. Kochańska - Swaryczewska

               

            • Konkursy przedmiotowe Lubuskiego Kuratora Oświaty

            • Zakończyły się wojewódzkie konkursy przedmiotowe organizowane przez Lubuskiego Kuratora Oświaty. Z ogromną dumą i radością informujemy, iż  uczniowie naszej szkoły znaleźli się wśród najlepszych uczniów w województwie lubuskim zdobywając tytuły laureatów i finalistów. Oto nasi laureaci, finaliści i ich opiekunowie:

              IGA GRYGORCZYK – laureatka konkursu z języka polskiego, która uzyskała najwyższy wynik  w województwie lubuskim – opiekun p. MONIKA KARKOSZKA

              JULIA JOHANSEN – laureatka konkursu z biologii – opiekun p. DOROTA GANOWSKA

              IGA GRYGORCZYK – laureatka konkursu z biologii – opiekun p. DOROTA GANOWSKA

              BARTŁOMIEJ SIWEK – finalista konkursu z biologii – opiekun p. DOROTA GANOWSKA

              WOJCIECH RYBSKI – finalista konkursu z chemii – opiekun p. MAŁGORZATA KORDYŃSKA

              SERDECZNIE GRATULUJEMY

            • XXI edycja Konkursu Matematycznego im. Majki Ostrowskiej

            • W czwartek 11 kwietnia odbyła się XXI edycja Konkursu Matematycznego im. Majki Ostrowskiej. Konkurs dedykowany jest pamięci wybitnej uczennicy I LO w Gorzowie Wlkp – Majce Ostrowskiej. Przystąpiło do niego kilkoro uczniów naszej szkoły z kl. 7b – Iga Grygorczyk, 7c – Wojciech Karkoszka, Bartłomiej Siwek, Alicja Wawszczyk. Na rozwiązanie zadań mieli 90 min. Po zmaganiach konkursowych mieli oni możliwość obejrzenia filmu nt. Ciągu Fibonacciego. Przyszli laureaci i finaliści mogą liczyć na dodatkowe punkty w rekrutacji do  LO. Ogłoszenie wyników 26 kwietnia, życzymy powodzenia!
              Informacja: G. Grygorcewicz.

            • Zdrowe żywienie = mądre myślenie

            • Uczniowie kl. 4b na wtorkowej lekcji wychowawczej  zgłębiali wiadomości na temat zasad zdrowego żywienia. Samodzielnie przygotowali smaczne i zdrowe kanapki.
              Informacja: Bożena Harazińska

            • Lubuski Konkurs Recytatorski PRO ARTE 2024

            •  W dniach 10 i 11 kwietnia 2024 r. uczennice naszej szkoły  - Alicja Wawszczyk z kl.7 c, Małgorzata Klimczak z kl. 5 c uczestniczyły w finale Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego PRO ARTE, który odbył się w Żagańskim Pałacu Kultury. Podczas etapu wojewódzkiego Ala recytowała wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Pisanie życiorysu”, a Małgosia utwór Juliana Tuwima pt. „Ptasie radio”. W tym roku program PRO ARTE został uwzględniony w wykazie zawodów wiedzy,  artystycznych i sportowych organizowanych przez Lubuskiego Kuratora Oświaty.

              Alicji i Gosi serdecznie gratulujemy udziału w najwyższym etapie konkursu i życzymy dalszych sukcesów artystycznych!

              Informacja: A. Kiona

            • ŚLADEM WROCŁAWSKICH KRASNOLUDKÓW

            • 11 kwietnia 2024r., o poranku, uczniowie z klasy 4 a i 4 c wraz z opiekunami wyruszyli w kierunku Wrocławia na dwudniową wycieczkę.
              Po dotarciu na miejsce rozpoczęto zwiedzanie. Pierwszym punktem było Wrocławskie ZOO wraz z Afrykarium, gdzie spędzono kilka godzin oglądając różne gatunki zwierząt. Pogoda dopisywała, więc był też czas na lody. Po całym dniu wszyscy uczestnicy udali się na odpoczynek do hotelu. Drugiego dnia, po śniadaniu, udaliśmy się na stadion, gdzie oprowadzono nas nie tylko po trybunach, ale także mogliśmy zobaczyć piłkarskie szatnie, salę konferencyjną, posiedzieć na ławkach trenerów oraz zawodników rezerwowych. Kolejnym punktem zwiedzania było Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie, znajdujące się w XIX – wiecznym podziemnym zbiorniku czystej wody.
              Na zakończenie, w promieniach słonecznych odbyliśmy spacer wraz z Panią przewodnik po Startym Mieście i Rynku. Weszliśmy na Wieżę Matematyczną, z której można było podziwiać miasto z góry. Oczywiście na Rynku każdy mógł zakupić pamiątkę. Ostatnim punktem tego dnia był wspólny posiłek w restauracji McDonald’s. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i w dobrych humorach, w późnych godzinach wieczornych wróciliśmy do Strzelec.

              Informacja: D. Błaszak.