• Aktualności

            • Wycieczka klasy IIc

            • 16 maja uczniowie klasy 2c wybrali się na wycieczkę do Parku Dinozaurów w Nowinach Wielkich. Z dużym zainteresowaniem obserwowali jak wyglądało życie na Ziemi setki milionów lat temu. Bardzo dokładnie zapoznali się z wiadomościami na temat  żyjących wówczas dinozaurów. Mogli osobiście zająć się poszukiwaniem ukrytego szkieletu dinozaura, pokonać przeszkody napotkane na ścieżce edukacyjnej oraz cieszyć się bliskim kontaktem z naturą w otoczeniu wiosennej przyrody. 

            • UROCZYSTE PODSUMOWANIE KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH W ŻAGANIU

            • W Żagańskim Pałacu Kultury 16 maja odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubuskiego Kuratora Oświaty. W Sali Kryształowej pałacu zgromadzili się uczniowie – laureaci, ich nauczyciele oraz rodzice.  Gospodarzem spotkania była pani kurator Ewa Rawa.

              Szkołę Podstawową nr 2 w Strzelcach Krajeńskich godnie reprezentowali laureaci:

               Iga Grygorczyk  - kl. VI b (Konkurs Przedmiotowy z Języka Polskiego)

              Wojciech Rybski – kl. VII a i Wojciech Karkoszka – kl. VI c (Konkurs Przedmiotowy z Historii)

              wraz z opiekunami: panią Moniką Karkoszką i panią Agnieszką Kolasą.

              Nasi uczniowie znaleźli się w gronie 127 najlepszych uczniów w województwie. Każdy z nich otrzymał nagrodę książkową oraz zaświadczenie potwierdzające uzyskanie tytułu laureata. Nauczyciele natomiast wyróżnieni zostali listami gratulacyjnymi i, podobnie jak uczniowie, książkami.

              Pani kurator zwróciła uwagę na wysoki poziom tegorocznych konkursów i doskonałe przygotowanie nagrodzonych uczniów. Przypomniała również, jakie przywileje przysługują laureatom. Iga i chłopcy, mimo że są dopiero uczniami klas szóstej i siódmej, już teraz mają zapewniony wstęp do każdej wybranej przez siebie szkoły średniej. Iga ponadto jest zwolniona z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.

              Nasi uczniowie mieli także okazję udzielić wywiadu redaktorowi Radia Zachód. Jego fragmentów możecie posłuchać tutaj:

              https://zachod.pl/850874/lubuskie-podsumowanie-konkursow-przedmiotowych/

              Serdecznie gratulujemy laureatom oraz ich opiekunom i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

            • ,,Ortograficzna Corrida, czyli walka z bykami”

            • 10 maja 2023 r. w naszej szkole odbył się szkolny konkurs ortograficzny dla uczniów klas VII-VIII pt. ,,Ortograficzna Corrida, czyli walka z bykami”. Jego celem było rozwijanie umiejętności poprawnego pisania, wyrabianie nawyku stosowania reguł ortograficznych oraz motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności w zakresie ortografii. Uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia, w jakim stopniu opanowali zasady ortograficzne. Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszym było dyktando. W drugiej części uczniowie musieli zmierzyć się z zadaniami, wykorzystując znane zasady ortograficzne.W konkursie wzięło udział 21 osób. Warto wspomnieć, że swoich sił spróbowali także uczniowie z oddziału przygotowawczego, którzy napisali dyktando. Trzeba przyznać, że poradzili sobie znakomicie.Do etapu powiatowego zostały zakwalifikowane 2 osoby:Remigiusz Sęk - 8dErnest Płaskoń - 8d.Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

            • Dzień Polskiej Niezapominajki

            • 15 maja obchodzimy niezwykłe święto - Dzień Polskiej Niezapominajki.

              To święto polskiej przyrody, przypomina jak ważna jest ochrona środowiska.

              W tym dniu zwraca się szczególną uwagę na pamięć o ludziach, miejscach, o lokalnych tradycjach.

              Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami wyruszyli do instytucji, z którymi na co dzień związana jest nasza szkoła. Uczniowie podziękowali za współpracę i zapewnili o pamięci.

            • ,,Znamię! Znam je?”

            • 12 maja obchodziliśmy Europejski Dzień Walki z Czerniakiem. W związku z tym, uczniowie klasy 8a zapoznali się z kampanią edukacyjną Akademii Czerniaka pt. „Znamię! Znam je?”, której celem jest upowszechnienie wiedzy na temat czerniaków oraz budowanie właściwych prozdrowotnych postaw młodzieży.Ósmoklasiści, w ramach lekcji wychowawczej, dowiedzieli się, że czerniak jest nowotworem złośliwym skóry, który charakteryzuje się bardzo agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami.Ponadto uczniowie poznali ABCDE czerniaka, czyli zobaczyli na zaprezentowanych materiałach, jak wygląda czerniak w różnych stadiach rozwoju.Ważnym zagadnieniem poruszanym w czasie zajęć były także zasady profilaktyki, które mogą pozwolić na ochronę przed nowotworem.Korzystając z materiałów przygotowanych przez Akademię Czerniaka (sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgów Onkologów), uczniowie również obejrzeli film poświęcony tematyce czerniaka. Z pewnością uczestnictwo młodzieży naszej szkoły w ramach kampanii edukacyjnej „Znamię! Znam je?” przyczyni się do upowszechnienia wiedzy na temat czerniaka.Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach programu Trzymaj Formę.

          • Laboratoria Przyszłości na języku polskim
            • Laboratoria Przyszłości na języku polskim

            • Klocki do samodzielnej konstrukcji zakupione w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” doskonale sprawdziły się na lekcjach języka polskiego dotyczących lektury obowiązkowej. Uczniowie z klas: 5a i 5b zainspirowani książką pt. „Chłopcy z Placu Broni” konstruowali, pracując w kilkuosobowych zespołach, makiety Placu Broni. Piątoklasiści stworzyli niezwykle nowatorskie i kreatywne projekty. Czyżby rośli nam przyszli inżynierowie i architekci? :)

          • Lekcje muzyki/zajęcia wokalne
            • Lekcje muzyki/zajęcia wokalne

            • Na lekcjach muzyki oraz zajęciach wokalnych, dzięki zakupionym w ramach programu Laboratorium Przyszłości głośnikom mobilnym, nasi uczniowie mogą lepiej przygotować się do konkursów i występów przed publicznością oraz opanować do perfekcji pracę z mikrofonem.

            • Portret Wisławy Szymborskiej

            • Wisława Szymborska została patronką 2023 roku. W związku z tym, biblioteka szkolna ogłasza konkurs plastyczny pt. ,,Portret Wisławy Szymborskiej’’. Jest on przeznaczony dla uczniów klas 4-5. Wszyscy zainteresowani udziałem proszeni są o wykonanie portretu poetki na kartce A4, techniką dowolną. Prace można dostarczać do biblioteki szkolnej do 26.05.2023r. Podczas oceny będą brane pod uwagę m.in.: kreatywność, samodzielność, estetyka.

            • Warsztaty piekarnicze w Chlebowym Domu

            • W przepięknej rustykalnej scenerii gospodarstwa "Chlebowy Dom" w Marianowie klasy pierwsze wzięły udział w warsztatach piekarniczo- cukierniczych. W trakcie trzygodzinnych warsztatów uczniowie dowiedzieli się z jakich zbóż powstaje mąka oraz przeszli przez wszystkie stopnie wtajemniczenia w świecie piekarnictwa. Pod okiem mistrza własnoręcznie ugniatali, wałkowali, formowali i dekorowali podpłomyki, chlebki, bułeczki drożdżowe i ciastka. Na koniec zjedli: pachnąca, ciepłą prosto z pieca domową pizzę.

            • Światowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

            • W związku z obchodzonym 5 maja Dniem Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną odwiedziliśmy podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy. Światowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Polsce obchodzony od 1999 r. Była to idealna okazja, by okazać dzieciom, że osoby niepełnosprawne są wśród nas  i podobnie jak my, mają swoje marzenia, plany, ale przede wszystkim mają takie same prawa. Należy okazać im szacunek i wsparcie. Dzień ten ma pomóc przełamywać bariery i stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zostaliśmy przez wszystkich przyjęci z serdecznym uśmiechem i obietnicą rychłego kolejnego spotkania. Dziękujemy.

          • Zajęcia z Photonem
            • Zajęcia z Photonem

            • Uczniowie z klasy 2b wzięli udział w zajęciach z wykorzystaniem nowoczesnego narzędzia edukacyjnego, Photon-a, który został zakupiony w ramach programu "Laboratoria przyszłości". Zajęcia te pozwoliły na rozwijanie różnorodnych umiejętności uczniów, takich jak myślenie krytyczne, kreatywne i analityczne, jednocześnie zapewniając im wspaniałą zabawę i pozytywne doświadczenia.Photon to innowacyjne narzędzie edukacyjne, które pozwala na naukę programowania i korzystania z nowych technologii w sposób interaktywny i przyjazny dla dzieci. Dzięki tym zajęciom, uczniowie z klasy 2b mieli okazję poznać nowy sposób rozwiązywania problemów, wykorzystując w pełni potencjał komputerów.Uczniowie byli bardzo entuzjastyczni w trakcie tych zajęć i chętnie uczestniczyli w procesie nauki poprzez zabawę. Udało się zainspirować ich do kreatywności i rozwijania umiejętności w sposób innowacyjny i nowoczesny.

            • Konkursy przedmiotowe Lubuskiego Kuratora Oświaty

            • Zakończyły się wojewódzkie konkursy przedmiotowe organizowane przez Lubuskiego Kuratora Oświaty. Z ogromną dumą i radością informujemy, iż  uczniowie naszej szkoły znaleźli się wśród najlepszych uczniów w województwie lubuskim zdobywając tytuły laureatów i finalistów. Uczniowie Iga Grygorczyk i Wojciech Rybski uzyskali najlepsze wynik w województwie z j. polskiego i historii.

               Oto nasi laureaci, finaliści oraz ich opiekunowie:

              IGA GRYGORCZYK- klasa 6 B opiekun p. MONIKA KARKOSZKA

              WOJCIECH RYBSKI– klasa 7A opiekun p. AGNIESZKA KOLASA

              WOJCIECH KARKOSZKA – klasa 6 C opiekun p. AGNIESZKA KOLASA

              PAWEŁ KĘSZCZYK – klasa 8 D opiekun p. DOROTA BŁASZAK

            • ŚWIĘTO UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

            • 3 maja 1791 roku Sejm Wielki, zwołany w październiku 1788 roku, uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów.  Była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą - po amerykańskiej - na świecie. Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę       trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.
              Święto 3 Maja zostało przywrócone  w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL. Od 1990 roku  3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

              Z okazji 232  rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w holu głównym szkoły zagościła wystawa prac wykonanych przez uczniów naszej szkoły z klas VI-VIII.

              Ekspozycja została przygotowana przez nauczycieli: Agnieszkę Kolasę, Roberta Lange.

               

            • Lekcje obywatelskie w urzędzie miejskim

            • W marcu i kwietniu uczniowie klas ósmych, w ramach wiedzy o społeczeństwie, uczestniczyli w lekcjach obywatelskich w urzędzie miejskim. Zajęcia, w ciekawy sposób, prowadził burmistrz Mateusz Feder, który opowiadał o funkcjonowaniu samorządu terytorialnego oraz o budżecie i zadaniach gminy. Uczniowie oglądali insygnia gminy a także poczet burmistrzów Strzelec Krajeńskich. Na każdej lekcji była możliwość zadawania pytań związanych z ojczyzną lokalną.

              Na zakończenie miała miejsce mała wycieczka po urzędzie miejskim, w czasie której ósmoklasiści zobaczyli gabinet burmistrza oraz salę ślubów.

            • Światowy Dzień Książki

            • Co roku, 23 kwietnia, na całym świecie odbywają się uroczystości mające na celu uznanie pozycji książek jako łącznika między przeszłością a przyszłością, pomostu między pokoleniami i kulturami.Z tej właśnie okazji, uczniowie klasy 6c pokazali, że czytanie i tworzenie na podstawie literatury wcale nie musi być nudne. Zaprezentowali interpretację opowiadania o czterech porach roku, żeby było ciekawiej zrobili to w języku niemieckim. Pomogły im w tym dziewczęta z zespołu tanecznego z klasy trzeciej i nasi wspaniali recytatorzy.

            • Kolejne laury dla naszego ucznia

            • Dnia 20 kwietnia br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Kurowie odbyły się eliminacje powiatowe w konkursie recytatorskim w ramach Lubuskich Konfrontacji Artystycznych.

              Miło nam oznajmić, że uczeń naszej szkoły Victor Laskowski (kl. 8d ) został zwycięzcą w kategorii klas VII – VIII i tym samym otrzymał nominację do udziału w etapie wojewódzkim. Oby i tam  szczęśliwa passa towarzyszyła naszemu reprezentantowi!

              Trzymamy kciuki i jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

               

              Opiekunem Victora jest p. Ilona Karkoszka

            • AKCJA "ŻONKILE"

            • 19 kwietnia 2023 roku nasza szkoła włączyła się w akcję społeczno-edukacyjną ,,Żonkile" zorganizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.  Celem akcji było upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Uczniowie z klas I-III oraz IV-VIII  samodzielnie wykonali papierowe żonkile, które są symbolem szacunku i pamięci  o powstaniu w getcie. W tym szczególnym dniu uczniowie  na lekcjach historii i godzinach wychowawczych mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy o bohaterkach i bohaterach getta.

            • WYCIECZKA DO ZIELONEJ GÓRY

            • 21 kwietnia uczniowie klasy 4a, 4b oraz czworo uczniów z klasy 5c uczestniczyli w wycieczce do Zielonej Góry. Pierwszym punktem wycieczki były zajęcia zorganizowane w Państwowej Straży Pożarnej w sali edukacyjnej OGNIK. Uczniowie brali aktywny udział w zajęciach, dzięki którym mogli dowiedzieć się jak dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego, jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem. Ponadto dzieci mogły zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym, jak działają czujniki dymu, jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar. Ćwiczyły również skuteczne wezwanie służb ratowniczych, mogły przy tym przymierzyć ubrania strażackie oraz wsiąść do samochodu pożarniczego.

              Drugim punktem wycieczki było Planetarium Wenus, w którym uczniowie obejrzeli film 3D " Na skrzydłach marzeń" opowiadający o historii latania. Wrażenia były niesamowite.

              Trzecim punktem wycieczki było Centrum Nauki Keplera. To nowoczesna placówka edukacyjna, w której uczniowie poprzez zabawę uczyli się, Wykonywali szereg doświadczeń np. z dziedziny fizyki, biologii, nauki o człowieku. Atrakcji tam nie brakowało.

              Serdeczne podziękowania dla pana Zbigniewa Czerniak pracownika PSP w Gorzowie wlkp. za zorganizowanie zajęć w sali OGNIK, przygotowane konkursy i nagrody.