• Psycholog/ Logopeda

• Logopeda szkolny

• Godziny pracy logopedy:

Logopeda szkolny:

•  wstępnie ocenia mowę dzieci
              •  diagnozuje poszczególne przypadki
              •  organizuje pomoc logopedyczną
              •  udziela wskazówek do pracy nad prawidłową mową zainteresowanym rodzicom
              •  prowadzi terapię indywidualną i grupową

Terapia prawidłowej wymowy poprzedzona jest ćwiczeniami usprawniającymi narządy mowy (wargi, język, podniebienie) oraz ćwiczeniami oddechowymi i słuchowymi.

Logopeda wywołuje prawidłowo brzmiące głoski, które powinny być utrwalane w domu z dorosłym, według wskazówek z zajęć. Takie ćwiczenia należy wykonywać codziennie, wielokrotnie wracając do poprzednio zrealizowanego materiału. Zwłaszcza na początku terapii warto ćwiczyć przed lustrem, by kontrolować poprawne ustawienie języka, zębów i warg.

Dzieci zakwalifikowane na terapię logopedyczną uczestniczą w zajęciach grupowych (do 4 dzieci), a w szczególnych przypadkach indywidualnych. Częstotliwość spotkań ustala logopeda, w zależności od potrzeb.

UWAGA !
              SKUTECZNOŚĆ TERAPII LOGOPEDYCZNEJ ZALEŻY W DUŻEJ MIERZE OD KONTYNUOWANIA ĆWICZEŃ W DOMU

CO POWINNO ZANIEPOKOIĆ RODZICA?

Jeśli u dziecka występuje:

•  brak mowy
              •  jąkanie
              •  mowa bełkotliwa i niezrozumiała
              •  nieprawidłowy zgryz
              •  nieprawidłowa budowa języka (język zbyt „gruby”, mało ruchliwy)
              •  obniżona ostrość słuchu
              •  zamiana głosek dźwięcznych na bezdźwięczne (bułka - półka, domek - Tomek, koza - kosa)
              •  wymowa międzyzębowa (wysuwanie języka za zęby w czasie mówienia)
              •  zastępowanie w wieku 6 lat głosek sz,ż,cz,dż,r ich łatwiejszymi odpowiednikami (s, z, c, dz, l)

JAKIE SĄ NAJCZĘŚCIEJ ZNIEKSZTAŁCANE GŁOSKI?

•  s, z, c, dz, sz, ż, cz, dż, ś, ź, ć, dź – sygmatyzm (interdentalny – język wsuwa się przy wymowie tych głosek między zęby; lateralny - strumień powietrza uchodzi bokiem, język ułożony jest niesymetrycznie; parasygmatyzm – głoski są przez siebie zastępowane)
              •  r – rotacyzm (zastępowanie przez l lub j, wymowa gardłowa, wargowa, tylnojęzykowa)
              •  w, z, ż, ź, b, d, g – mowa bezdźwięczna (zastępowanie tych głosek ich bezdźwięcznymi odpowiednikami: f, s, sz, ś, p, t, k)

WADY WYMOWY A TRUDNOŚCI W NAUCE

Wady wymowy mają bardzo duży wpływ na rozwój umiejętności czytania i pisania. Przejawia się on przede wszystkim w przedmiotach, które wymagają od dziecka prawidłowego czytania, pisania i wypowiadania się.

UWAGA !
              CZĘSTO DZIECI Z WADAMI WYMOWY POPEŁNIAJĄ TE SAME BŁĘDY W CZYTANIU I W PIŚMIE, KTÓRE WYKAZUJĄ W MOWIE SPONTANICZNEJ.

Zaburzenia mowy przyczyniają się do powstania trudności w nauce, z drugiej strony – przedłużające się niepowodzenia w nauce powodują zaburzenia mowy, np. jąkanie. Uczeń nieprawidłowo mówiący odczuwa lęk przed odpowiedzią, woli milczeć, a w wyniku tego otrzymuje słabe stopnie.

ZAPAMIĘTAJ !
              IM SZYBCIEJ DZIECKO PRZEZWYCIĘŻY NIEPRAWIDŁOWĄ WYMOWĘ, TYM SZYBCIEJ POZBĘDZIE SIĘ BŁĘDÓW W CZYTANIU I PISANIU I BĘDZIE MIAŁO WIĘKSZE SZANSE NA SUKCES W NAUCE.

Logopeda szkolny

Aleksandra Ciszowska