• Prawo w szkole

• Regulamin Świetlicy

Szkoły Podstawowej nr 2

w  Strzelcach   Krajeńskich

I.  Cele i założenia świetlicy szkolnej

Głównym celem  pracy świetlicy szkolnej jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej umożliwiającej wszechstronny rozwój osobowości poprzez rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz stworzenie odpowiednich warunków do nauki własnej i pomocy w nauce.

Z celu głównego wynikają zadania szczegółowe świetlicy szkolnej takie jak:

1. Zapewnienie uczniom dojeżdżającym opieki w godzinach przed lub po
              lekcjach.

2. Pomoc w Organizowaniu dożywiania dla uczniów zakwalifikowanych                przez Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

3. Organizowanie zespołowej nauki, wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej
              i udzielanie indywidualnej pomocy uczniom mającym trudności w nauce.

4. Prowadzenie pracy wychowawczej zmierzającej do kształtowania u wychowanków
              właściwej postawy społeczno – moralnej (odpowiednie zachowanie się w szkole, domu i środowisku lokalnym).

5. Wdrażanie uczniów do pożytecznego organizowania sobie wolnego czasu,
              wyrobienie nawyków kulturalnej rozrywki, sportu i zabawy na świeżym
              powietrzu.

6. Prowadzenie współpracy z dyrekcją szkoły, wychowawcami klas, wychowawcami Ochotniczego Hufca Pracy, psychologiem a także pedagogiem szkolnym celem rozwiązywania napotkanych trudności wychowawczych.

II. Założenia organizacyjne

1. Opieką wychowawczą objęci są uczniowie dojeżdżający oraz zapisani do  świetlicy.

2. Opieką wychowawczą zostają objęci również uczniowie skierowani do świetlicy z powodu nieobecności nauczyciela lub czekający na zajęcia lekcyjne.

3. Uczniowie mogą korzystać z opieki w świetlicy w godz. 6.45 – 15.00.

4. Świetlica dysponuje jednym pomieszczeniem, które znajduje się w segmencie ,,C” oraz aneksem jadalnym.

III. Warunki korzystania ze świetlicy

1. Uczniowie oczekujący na lekcje za zgodą i wiedzą wychowawcy świetlicy.

2. Uczniom nie wolno przebywać na świetlicy w czasie przerw bez zgody nauczyciela lub wychowawcyświetlicy.

3. Klasy, które według planu zastępczego mają zajęcia świetlicowe oczekują do dzwonka na lekcje w holu szkoły (przy sklepiku szkolnym obok wejścia do ,,C” i dalej do świetlicy.

4. Wszyscy uczniowie, którzy nie uczestniczą w zajęciach wychowania do życia    w rodzinie lub religii, przebywają w czasie tych zajęć w świetlicy szkolnej.  Obecność jest obowiązkowa.

5. Obecność na zajęciach w świetlicy jest sprawdzana jak na każdej lekcji. Nieobecność  na zajęciach ma wpływ na frekwencję ucznia.

6. Uczniowie mogą być zwolnieni z zajęć przez rodziców osobiście lub w formie pisemnej. Decyzje o zwolnieniu podejmuje wychowawca świetlicy.

7. Zachowanie na świetlicy ma wpływ na ocenę zachowanie ucznia w I semestrze i na

koniec roku.

1. Obowiązuje nienaganne i należyte zachowanie się w czasie zajęć i po zajęciach       w stosunku do wychowawcy i kolegów.

2. W świetlicy szkolnej obowiązuje zakaz gry w karty (wychowawca świetlicy ma prawo zabrać je i oddać wychowawcy klasy)

Wychowankowie  powinni:

1. Regularnie uczestniczyć w zajęciach przed lub po lekcjach  oraz wtedy, gdy wynikają one z planu zajęć.
            2. Zachowywać się tak, by nie przeszkadzać innym.
            3. Dbać o czystość i estetyczny wygląd pomieszczenia.
            4. Szanować sprzęt i pomoce dydaktyczne.

Uwaga !!!

• uczniowie mogą wychodzić ze świetlicy jedynie za zgodą nauczyciela
              – opiekuna świetlicy

• w trakcie zajęć świetlicowych (lekcji zastępczych) nie można wychodzić do sklepiku szkolnego

• świetlica nie ponosi odpowiedzialności za pozostawione w niej
              przedmioty

• każdy uczeń, który uzyska zgodę wychowawcy na skorzystanie z gier planszowych zobowiązany jest wpisać swoje dane do specjalnego skoroszytu i ponosi odpowiedzialność finansową za tę grę jeśli ta ulegnie zniszczeniu.

• Zakaz korzystania z telefonów i wszelkiego sprzętu grającego (wychowawca świetlicy ma prawo takowy zabrać i oddać go wychowawcy klasy)

IV.  Prawa i obowiązki wychowanka świetlicy

Wychowanek świetlicy ma prawo do :

1.  Właściwie zorganizowanej opieki.

2.  Poszanowania godności osobistej.

3.  Ochrony przed przemocą fizyczną i psychiczną.

4.  Korzystania z gier i  środków audio-video będących na wyposażeniu świetlicy –

za zgodą wychowawcy świetlicy.

5.  Rozmów z wychowawcą świetlicy, który zawsze służy pomocą i radą.

Wychowanek świetlicy zobowiązany jest do  przestrzegania postanowień zawartych  w Statucie Szkoły, a ponadto do :

1.  Przestrzegania regulaminu świetlicy.

2.  Przestrzegania zasad współżycia w grupie.

3.  Współpracy w procesie wychowania.

4.  Pomagania słabszym.

5.  Ponoszenia odpowiedzialności za własne postępowanie.

6.  Dbania o ład, porządek i estetykę pomieszczeń.

7.  Poszanowania sprzętu i wyposażenia świetlicy.
            8.  Ponoszenia odpowiedzialności za własne postępowanie.

V.  Nagrody i kary wobec wychowanków

1. Wyróżnienie przez wychowawcę świetlicy lub klasy ( w formie pochwały ustnej lub pisemnej)
            2. Upomnienie przez wychowawcę świetlicy ( w formie ustnej lub pisemnej)
            3. Nagana udzielona w obecności wychowawcy klasy.
            4. Nagana udzielona przez dyrektora szkoły.
            5. Niepożądane zachowania będą karane oceną nieodpowiednią z zachowania.
            6. Osoby wykazujące się wyjątkową aktywnością i pracą na rzecz świetlicy
              będą nagradzane odpowiednią oceną  z zachowania.

VI. Warunki korzystania z aneksu jadalnego

Podczas spożywania posiłków uczniowie powinni:

1. Zachowywać się zgodnie z powszechnie przyjętymi zasadami kulturalnego
              spożywania posiłku.
            2. Przestrzegać swojego miejsca w kolejce.
            3. Posiłki powinni spożywać jedynie w części do tego celu przeznaczonej.